Dünya Kupası’ndan Bursaspor’a 800 bin Euro..!

2018 Dünya Kupası devam ederken görev yapan futbolcuların kulüpleri de para kazanacak. Şu ana kadar en çok kazanan takım dünyada Real Madrid, Türkiye’de ise Bursaspor oldu.

  • 21 Haziran 2018
  • 286 kez görüntülendi.
Dünya Kupası’ndan Bursaspor’a 800 bin Euro..!

2018 Dünya Kupası devam ederken görev yapan futbolcuların kulüpleri de para kazanacak. Şu ana kadar en çok kazanan takım dünyada Real Madrid, Türkiye’de ise oldu.

Her dört senede bir düzenlenen Dünya Kupası turnuvası reklam, yayın hakları, ve ürün satışlarıyla FIFA’nın en çok para kazandığı organizasyon. Son yayınlanan mali raporlara göre FIFA, 2018 yılında Rusya’da düzenlenen bu dev organizasyondan 3.9 milyar Dolar gelir elde edecek.

Ancak bu dev turnuvada görev alan futbolcuların oynadığı takımlar da bu pastadan pay alıyor. FIFA, sakatlanma riski olduğu gerekçesiyle Dünya Kupası’nda boy gösteren oyuncuların takımlarına her bir başına günlük sekiz bin 530 Dolar ödüyor. Oyuncular bu dev turnuvadan önce antrenmanlara başladığı için, ödemeler de 2 hafta önceden başlıyor.

Zirvedeki takımın tamamının kulüpleri olması ve bu isimlerden beşinin İngiltere Premier Lig’de bulunması dikkat çekiyor. İlk sırada yer alan Real Madrid’in grup maçları bitene kadar FIFA’dan alacağı garanti ücret yaklaşık dört milyon dolar. Madrid temsilcisini az bir farkla İngiliz ekiplerinden Manchester City ve Chelsea takip ediyor. Dördüncü sırada bulunan diğer bir İspanyol temsilcisi yaklaşık üç milyon Dolar alırken, az bir farkla Fransız temsilcisi Paris Saint Germain beşinci sırada bulunuyor.

Türk takımları arasında ise 4’er futbolcu gönderen Bursaspor ve Beşiktaş grup maçları için toplam 800 biner almaya hak kazandı.

FIFA grup maçları boyunca futbolcu başına kulübüne 200 bin Euro ödüyor.

FIFA, grup maçları bittikten sonra ilk 16’ya kalan takımlarda oynayan futbolcular için, bu isimlerin top koşturduğu takımlara yine ayrıca bir para ödüyor.

FIFA’nın Takımların Faydalandığı Program (Club Benefits Programme) kapsamında yaklaşık 210 milyon Dolar ödemesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ