Futbol

Poko ve Twumasi neden olmadı?

Şube Yöneticisi , Nijeryalı Abdullahi ’nun töreni sonrasında, mensuplarının sorularını cevapladı.

Parlakay, “Transferin içinde olan biri olarak detaylı bilgi vermek için karşınızdayım. Bugüne kadar yaptığımız transferler ve sizlerin sormak istediklerinize cevap vermek, bilgilendirmek istiyorum. İnsanların bazıları ana sayfada başlığı okuyup bize sosyal medyada yorum yapıp, bizi rahatsız ediyor. Bunları kaldırmak için karşınızdayım” dedi.

Bir soru üzerine Hasan Parlakay, “ transferi için ilk 6 ay için 200 bin, sonraki yıl 400 bin, bir sonraki yıl için ise 425 bin Euro alacak. Bu oyuncunun transferi ise 2 ay önce başladı. Paul Le Guen, bize önerdi. Aklımızda bulunmasını söyledi. Sağ bek ve stoper takviyesi için araştırma yaptık. İki ay takip ettik. Geldiğinde görüştük. 6 aylık sözleşmesi vardı teklif yaptık. Kulübü 400 bin Euro istediler. Oyuncu kulübünü inka edip aramıza katıldı.”

Twumasi transferi niçin gerçekleşmedi?

“Twuması 1 yıldır istediğimiz oyuncu. Celtic maçında önce anlaşmıştık. Almak için uçağa biniyordum. 2 gol atıp, bir asist yapınca başkan vazgeçti. Sonrasında ortaya ben getiririm diye birçok isim çıktı. Biz Astana Kulübü Sportif Direktörü ile görüştük ve ‘3 milyondan aşağı satmayı düşünmüyoruz’ dedi. Ardından 3 milyon dolar olarak bize Resmi yazı geldi. Biz ise 1,5 milyon Euro 3 yılda ödeme taahhüdü verdik. Bunu yaparken de diğer oyuncularımızı incitecek transfer yapmak istediğimizi söyledik. Oyuncularımıza 2 ay geriden ödeme yapıyoruz. Ona bu kadar büyük para peşin vereceğimizi belirtip 2 yıl vadeli parasını ödemek istediğimizi söyledi. Türkiye şartlarında futbolcu ve personele iki ay geriden maaş ödeyip geliyoruz.”

POKO OLAYI

“Poko’yu çok istedik. En son Antalya’da Poko’nun menajeri ile bir araya geldik onlar, ‘Sizi seviyoruz ama bizim şartlarımız onu 1,5 veya 2 milyon Euroya satıp, bunun yüzde 60 veya 70’ini peşin almak’ dediler. 1 milyon altında teklif yapmayın. Yaparsanız değerlendiremeyiz. Sonra Poko’nun menajeri kulüplerle görüşmeye geldi. Vereceğimiz rakamı söyledik. Poko’nun da Bursaspor’u istediğini söyledi ve Karabük tarafının bizim çözmemizi söyledi. Ne yazık ki Göztepe o rakamları verip aldı. Bu yüzden alamadık. O kadar peşin para vereceğimize oyuncularımın sıkıntıları çözeriz.

ÜÇ TRANSFER YAPTIK

“Transfer üç tane yaptık. Birçok mesajlar var. Birçok isimler ortaya çıkıp. Bugüne kadar aldığımız futbolculara para ödemedik. Peşin para ödemedik. Ancak zamana yayıp alabiliyoruz. Transferler finans olunca yapılabiliyor. Hocamız Le Guen 8 numara istedi. Sow, Grazov ve Abdullahi Shehu transferi aldık. Sow ve Grozav transferinden sonra alabilirseniz, Shehu ile mutlu olur ve transfer benim için bitmiş olur dedi. Önerdiğimiz isimleri ise istemediği yönünde oldu. Planladığımız isimler var. İstediğimiz şartlarda olursa hocada isterse alabiliriz.

BAŞAKŞEHİR MAÇINDAKİ OYUN GEÇİCİDİR

Sistem değişikliği ile çözebileceğini düşünüyor. Ben ne kadar gelip geçici desem, Alanya maçında kötü sonuç olursa bizim için gelip geçici. Gelinen noktadaki performans tatmin edici. Hoca ile elimizde kadromuz var. Yeni bir tabir getirdi. İlk tablosunda görürüz 9 oluruz dedi. Yenilerden 67’si ilk onbirde oynuyor. Yani biz bir anlamda yeni bir takımız. Geçen yılın transferlerini bu yönetimin yaptık. Şimdi o hatalarımızı temizlememiz gerekiyor. Ligin ikinci yarısı yeni başlıyor.

YENİ YIL PLANI YAPAMIYORUZ

“Hocamızla gideceklerle görüştük. Önümüzdeki yıl için imza attırmak için girişimler oldu. Biliyorsunuz Mayıs’ta seçim var. Başkan henüz kararsız. Kalır mı, gider mi bilemiyorum. Çalışmalarımız var. Devre arasında birkaç oyuncu ile anlaşma yoluna gidebiliriz. Yeni sezon için orta alanda çok ihtiyacımız olacak. Scout ekibi 2 personele indi. Yapılanma ekonomik kaynaklarla başladı. Teknik ekiple ilgili her şeyi hocaya danışmaya karar verdik. İki kişinin kalmasını hoca istiyor. Hoca tavsiye etti başkan kabul etti. Futbolcuyu bulduktan sonra 2 yardımcısı ve kendisi izliyor. Benim için böylesi uygundur dedi. Başkanımız da teklifi kabul etti. Vura ile görüşmemiz oldu. Ama olmadı.”

MALİYETLER ŞÖYLE

“Sow 800 bin Euro alacak. Katarda 4,2 milyon Euro kazanıyordu. Kendi alacaklarından fedakarlık yaptı. Bedel vermeden aldık. Ücreti ise 5 aya bölünüp ödenecek.

-Grazov kendini ispat etmek isteyen oyuncu. Serbest kalıcak diye görüşmüştük. Alternetiflerinizden biri olsun istedik. Le Guen Mircea Lucescu, A Milli Takım teknik direktörü Contra’dan bilgiler aldı. Onlar iyi oyuncu olduğunu söylediler. Bedelsiz olarak aramıza katıldı. 6 ay artı 2 yıl. Sezon sonuna kadar 275 bin Euro alacak. Kalırsa bir sonraki yıl 550, son yılında ise 575 bin Euro ödenecek.”

GROZAV ŞEHRE ALIŞMASI İÇİN BU TEKLİFİ YAPTIK

“Rumen oyuncu Grozav 2 yıl Çeçenistan’da oynadı ve Orada yaşadı. Ardından Karabük’e geldi. Burada mali açıdan travma yaşadı. Sonra büyük bir kent olan Bursa’ya geldi. Burası büyük bir şehir. Adaptasyonda zorlanabilir mi diye düşündük. Biliyorsunuz, göndermek zorlandığımız bazı isimler var. Bizde böyle anlaşma yaptık. Shehu dünya kupasında oynayacak. Biz öyle bir teklifte bulunmadık. Biz teklif ettik oyuncu kabul etti.”

Transferler zamanında yapılmaması yönünde nasıl eksiklik var?

“Geçen yıl yaşanan olaylar sonrasında hazırlık yapmak gerekiyordu. Ama elimizde hocamız yoktu. Bursa’daki hiç kimse Trabzonspor maçından sonra yeni sezonu düşünmüyordu. Kampa yetişmeme konusunda ise hocamız bizden zaman istedi. Bekleyip karar verelim dediğimiz için kamplara yetişmedi. Hoca beklemek istedi. Bu yıl için konuşuyorum. Eksik yere göre karar vereceğim dedi. 1-2 yapabilirsiniz.”

BADU YARARLI OLACAKTIR

“Beni kimse tanımıyor. Sosyal medyada hakaret etmedikleri süre içerisinde görüşlerini belirtebilir. Herkes kendi eleştirisinde haklı olabilir. Yanlış yapabiliriz. Kendi aklıma göre bir şey yapmıyorum. Bir işi yapmak için gerekli sorgulamamı yapıyorum. Biz Badu olduğu için aldık fedakarlık yaptık. Transferler gerçekten şans işi. 150 bin Euro aldığınız efsane, 2 milyona aldığınız çöp oluyor. Badu’nun çok iyi performans göstereceğine inanıyorum. Badu’nun transferinin yanlış olduğunu düşünmüyorum.”

MERTER’DE SORUN KENDİSİ

“Merter’in gitmeme sebebi tamamen kendisi. Talipte vardı. Antalya’da kampa iken federasyona şikayeti geldi. 150 bin TL alacağını istedi ve problem yaptı. Kendisi şuan Vakıfköy’de. Takım içinde düşünmediğimiz oyuncu. Umarım en kısa zamanda gidecektir.”

MEHMET ZEKİ OLAYI

“Mehmet Zeki Çelik için İstanbulspor’un maddi beklentisi var. Bu oyuncunun satışında yüzde 50 hakkı bizim. Diğer takımın büyük beklentisi var. Biz verebileceğimiz rakamı 300 bin TL’ye olduğunu söyledik. Bonservisten hak istediler. Bizde vermedik. Yöneticisi bir açımlama yapmış, 50 bin TL’ye geri alınacak maddesi olduğunu biz söylemedik. Hadlerini bilip iki camiayı karşı karşıya getirmesin. “

ADEMOĞLU BİZ ENGELLENİYORUZ

Ali Ademoğlu ise bir değerlendirme yaparak, “Maalesef Bursaspor olarak bazı kulüpler bizim güçlenmemizi isteyip bizi engelleniyor. Alacağımız reklamlar ve sponsorluklar için, Bursaspor’a verme başka kulübe ver diye arayı bozanlar oluyor. Yönetimle birlikte bazı güçlerinde birlikte hareket etmesi gerekiyor. Borç istenirse kısa sürede bursa gibi kentte çözülüyor. Bugün ben, yarın siz burada olacaksınız. Gönlümüz daha iyi transfer yapmak istiyor. Mali bütçe sıkıntısı var. 1-2 yıl sonra çıkacak. Bununla karşılaşmamak için tedbirler alıyor. Başarı ekonomiyle endekslidir. sizde tıkanıp kalıyorsunuz.”

Kaynak : Bursa.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün