Yönetim

Başkan Ali Ay’dan arazı satışı konusunda flaş açıklamalar!

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, basın toplantısı düzenledi. Ay, çok önemli konulara açıklık getirdi...

Kulübü Başkanı Ali Ay, basın toplantısı düzenledi. Ay, çok önemli konulara açıklık getirdi…

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay ve yönetimi basın toplantısı düzenledi.

Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda Başkan Ay, şunları söyledi: “Bugünkü gündemimiz belli. Aşağı yukarı bir haftadır, hakaret dolu yazılara maruz kaldık. Maalesef. Ben bunu özellikle belirtmek istiyorum. Ben ve yönetimim bunu hak etmedik.

Beni çok iyi tanıyan insanlar var. Üzüldük. Ama bomba gibiyiz. Çok şükür. Çünkü biz özellikle üstünde hassas durduğumuz namuslu ve dürüst yönetimden taviz vermemek için uğraş verdik.

Beni sportif başarı için eleştirebilirsiniz. Ama benim dürüstlüğüme söz söylerseniz, bununla ilgili bana konuşma hakkı doğar.

Bazı arkadaşlar, beni bu arsa satışları için menfaat sağlıyor diye yazmış. Ben bu kulübe yıllık 10 milyon TL’ye yakın kendi cebimden faiz ödüyorum. Sizler Bursaspor’u seviyorsunuz ama ben hepinizden fazla seviyorum. Ben elimi değil gövdemi soktum. Neden bunu yaptık? Çünkü biz Bursaspor armasına aşık insanlarız.

Ben buraya geldiğimde 40 milyon TL’lik ödenecek hesap koydular önüme. İmkanımız vardı verdik. Bakın ben bu paraları kenarda köşemde para olduğu için vermedim. Döviz kuruna göre hesapladık öyle verdik. Bu kadar büyük rakamları veren başka başkan yok.”

“3 KURUŞLUK ARSA İÇİN KENDİMİ SATMAM”

“Toplam riskim 140 milyon TL. Bunu veren başkan üç kuruşluk arsa için kendini satacak. Hepinize yazıklar olsun. Gecemizi gündüzümü bu kulüp için veriyoruz.

Ben bu kadar arsa ile yazı yazacağınıza keşke, ‘Başkanım kampanya başlatalım. Bakın Fenerbahçe başlattı, bizim de faydamız olsun’ dersiniz sandım ama maalesef.

Bunları yapan ve yaptıranları biliyoruz. Birisi 20 yıldır kendini burada görmek istiyor. Birisi buradan gönderdiğim arkadaş. Bunlar sosyal medyayı organize ediyor ve algı operasyonu yapıyor. Yazık. İçler acısı. Bizim konuştuğumuz şeylere bak. Bizim yarın maçımız var. Tarihin en önemli maçlarından bir tanesi. Bunu konuşöuyoruz, konuştuğumuz şeylere bakın.

Yaklaşık 7 milyon Euro’luk sattık, ‘Başkan parayı götürdü’ dediler. 1 kuruşuna bile ellemedim.

Vakıfbank’la anlaşılmıştı ama basından çıkınca, ‘Kusura bakmayın. Basına sızdırdınız. Bizden 10 kulüp daha istiyor’ dedi.

Bu arada arsa satışlarındaki gelişmelerden Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’ın haberi vardır.

Bursaspor camiası, bu algı operasyonu yapanlar kadar seslerini çıkarmazsa kaybeden Bursaspor olur. Biz birlik olmamız lazım.”

Mülk Yönetimi ve Projeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Şahin ise şunları söyledi: “Kamuoyunda bir çok konuda aydınlanması gerekiyor. Süreç içerisinde yönetim içinde yaptığım görüşmelerde, ‘Çok fazla kişisinin rant sağlayacağı bir yapı ve proje içindeyiz. Bu projelerin bitimine kadar sizlerle de paylaşmayacağız, sadece başkana rapor edeceğiz’ dedik.

Akaryakıt arazisini satacaktık, satamadık. Açıkçası pek çok görüştüğümüz kişiyle, ‘Hayır, biz başımıza dert almak istemiyoruz’ cümleleriyle karşılaştık.

Burası bir kur şirketi değili futbol kulübü, dernek. Günümüz şartları bizi farklı yatırımlar yapmamıza yönlendirdi. Biz Bursaspor için 17 proje oluşturduk. Şehrin önde gelen insanları ile görüştük. Biz hiçbir şeyi gizli yapmadık. Bu projelerin içinden 2 porje belirledik. Temelinde, bir proje diğerine kaynak sağlayacaktı. Hedefimiz buydu.”

“ALİ AY BAŞKANIMIZDAN PARA İSTEDİK”

“Ali Ay başkanımızdan da bu yatırımı yapmak için para istedik. Konu büyük yatırımlar yapmak değil finansal yapıyı düzeltebilmekti. Başkanımız da bütün ödemeleri kendi yaparak Yunuseli’ndeki arsayı aldık. Biz 6 aydır uğraştığımız büyük bir projemiz var. Bursaspor’a büyük bir gelir bekliyoruz. Bu arsayı da almak için Dereçavuş’u satacağız. 7-8’e aldık 15’e sattık vs… Bizim böyle bir sisteme değil başka sisteme ihtiyacımız var.

Arsaları satamadıkça yapılandırmada sıkıntı yaşadık. Sistem içerisinde şuna karar verdik; Bizim finansal kaynağa ihtiyacımız var. Bu projeler Bursaspor’un.

Başkanımıza başvurduk. ‘Bursaspor’un geleceği bu projeler’ dedik. Bunları yapmak istiyorsak, yine Ali Ay’a ihtiyacımız var.

Biz de Başkana ‘Kimse almadı gerekirse siz alın ve bu parayı siz sağlayın bize’ dedik.

‘Başkanım kimsenin almadığı yere siz daha fazla para verin’ dedik ve o da bunu yaptı.

Biz bir değil iki büyük proje oluşturduk. Keşke başkanımızdan almak yerine bu parayı hep beraber birlik oluşturup elde etseydik. O yüzden yanımda oturan kişi çok büyük Bursasporludur.

Düne kadar kimse projeyi bilmiyordu. Bugüne kadar bu projeler içinde sorun yaşamamıştık ya da yaşamayacağız.

Başkanımız Mali Genel Kurul’dan sonra 9 milyon 250 bin TL daha verdi. İnanabiliyor musunuz? Ben Ali Ay’a çok büyük saygı duyuyorum.

Çok gizli tuttuğumuz bu projeye 6 aylık emek verdik.

Biz süreçten sonra tapularla ilgili başvurumuzu yaptık. İnşallah bu proje diğer projelere benzemez. Bu projenin gelirini, tapular üzerimize geçtiğinde açıklayacağım.

Bugünkü gayrimenkuller Bursaspor adına alındı. Ali Ay adına değil…

Diğer projemiz 20 yıl hizmet edecek bir proje olarak görüyoruz.

55 milyon tonun değeri 560 milyon TL’dir. İşte büyük proje bu. Bu paraları kim verdi? Başkanımda Allah razı olsun.

Rant sağlamak veya başka bir konu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bursaspor’un kısmetse önümüzdeki 1 sene içerisinde toplam elde edebileceği gelir 200 milyon TL’dir. Yeter ki bu projelerimiz engellenmesin.

Biz kulübün geleceğine bunları bırakmaya çalışıyoruz.

Artık bu projeler Bursaspor’un namusudur. Eğer zarar gelirse isim isim açıklayacağım. Ben 39 yaşındayım. ’nın en değerli kurumlarından bir tanesinde başkanlık yapıyorum. Günlerdir susuyorum. Ben bu camianın içinde öyle şeylerle karşılaştım ki… Neden cevap vermiyor? diyorlar. Eğer konuşsam o projeler o gün biterdi. Umuyorum da bundan sonra bu projelerin başına bir şey gelmez.

Hepimizin aileleri var. Hakkımda yazılanları eşim, ailem okuyor. Ben ailemin gözüne bakamıyorum. Kimin için? Bursaspor için arkadaşlar. Bu anlayışı değiştirmek gerekiyor. Biz bu değiliz. Ben buraya bir şeyler katmak istiyorum. Emek veriyoruz. Sportif başarısız olabiliriz. Bunda da eleştirebiliriz. Yanlış yapıyoruz demek ki. Hep birlikte düzeltelim. Yönlendirin bizleri. Babamın bana öğrettiği Bursaspor böyle bir şey değildi.”

“ŞEKERİ YÜKSELDİ HER HALDE…”

Başkan Ali Ay, yönetimdeki istifa ile ilgili şunları söyledi: “Nihat kardeşimiz aramızdan ayrıldı. Çok üzüldüm. Ben arsaları alacağımı söylediğim de bütün yönetim oradaydı, o da oradaydı. Kimseden itiraz da gelmedi. Onun yine şekeri yükseldi her halde. Mayıs’ta zaten ayrılacaktı. Bahane olarak da bunu seçti ve ayrıldı. Çok üzüldüm. Arsaların satışından onun haberi vardı. Bir kişi itiraz etseydi vazgeçerdim.”

ALİ AY’DAN KONGRE AÇIKLAMASI!

“Kongremiz yarın. Kasımpaşa maçı var. O maçı bir görelim sonra gerekenleri söyleriz.”

“Söylenmeyecek bazı şeyler var. Etik olmadığı söyleniyor. Bu işleri fazla karıştırmayalım. Ben özelde size söylerim. Bu arsaları ben aldım. Parasını cebimden ben verdik. Böyle bir yönetici hiç oldu mu? ‘Eğer bu arsaları satarsak üzerindeki farkı da kulübüme ödeyeceğim’ dedim.

“HAZİRAN’DA TRANSFER YAPAMAYABİLİRİZ”

Burada bizim usulsüz kanunsuz yaptığımız hiçbir şey yok. Federasyon’dan gelen para ile her şeyi ödüyoruz sanıyorlar. Geriden gelen borç yığını var. Onlarla uğraşıyoruz. 70-80 Euro’luk borç var.

Bursaspor gerekli kaynakları bulamazsa ’da da transfer yapamayabilir.

Otelde kalacak paramız yok. Bugün 50-60 bin lira yine cebimden verdim. Böyle bir başkan bulmuşsunuz, Allah razı olsun diyeceğinize…

Geçen gün biri, eroin kaçakçısı yaptı beni. Herkese sevecen davrandım. Ben diğer başkanlar gibi olmadım. Yüksek burunlu, kibirli olmadım. Ama her halde demekki ben yanlış yapmışım.”

İŞTE O PROJENİN DETAYLARI…

“Başkan Ali Ay projelerin detay ile ilgili şunları söyledi: “İki projenin, birincisi arsa… İkincisi ise asfaltın altında kullanılan. çakıllar. Bu yerlerden biz çakır çıkartacağız, ton çıkartacağız. Ortalama gelir de 700 bin ile 1 milyon TL demek. Personelimin maaşları oradan ödenecek duruma gelecek. Bu proje de 20 yıl sürecek olan proje. Hesaplayınca da 200-250 milyon TL’lik ciro yapacak.”

Kaynak
enBursa
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün