Yönetim

Borç çok gelir az..!

Mali darboğazdan kurtulmak için uğraş veren ’da Mali Saati” programında kulübün gelir gider tablosu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu…

Kulübün toplam borcu ne? ’ın ekonomik katkısı ne kadar? Hangi yatırımlar yapılıyor? Devre arası kimler gidecek, kimler gelecek? Tüm bu soruların yanıtlarını Pulat açık yüreklilik ile yanıtladı.

Bursaspor Mali Asbaşkanı Fatih Pulat sözlerine ilk olarak yaptıkları yeni kredi anlaşmasının kulübe kazandırdıkları ile başladı. Pulat, “Geçmiş sezonlardan gelen, halka halka ilerleyen kredi borcumuzu çok daha makul faiz oranı ile yapılandırdık. Kulübümüzün 15-16 -17 milyon liralık yıllık faiz ödemesi vardı. Temel amacımız bunu indirmekti. Kredi olarak 100 milyon lira gibi bir rakamı 16.50 faiz oranı ile 1 yıl ödemesiz olarak kullandık. Bu bir yıllık süre sonunda borç ödemelerimiz başlayacak. Bu anlaşmada yalnız faiz oranına baktığımızda yaklaşık 20 milyon lira gibi avantajı oldu” dedi.

20 milyon lira bekliyoruz

50 milyon liralık rezerv krediden şu ana kadar kullandıkları bir rakamın söz konusu olmadığını belirten Pulat, buna karşılık kulüp kaynakları ile yeni bir arazi aldıklarını söyledi. Fatih Pulat, “Gayrimenkul konusu çok şeffaf bir konu. O yüzden Başkanımızla birlikte ince eleyip sık dokuyoruz. Şöyle bir yöntem de geliştirdik. Kamuya ait gayrimenkullerin alımına yönelik bir işlem yaptık. Bu doğrultuda mal müdürlüğünden 28 bin metre karelik bir yer aldık. Bu araziyi 2,5 milyon TL’ye aldık. Bu gayrimenkul bizim istediğimiz şekilde gelişirse buradan minumum 20 milyon liralık bir gelir bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Mali Genel Kurul aralıkta

Kulübün toplam borcu ile ilgili net rakam vermekten kaçınan Pulat, “Borç dönemsellik arz ediyor. Mali Genel kurulumuz da 1 ay sonra yapılacak. Burada detaylı bilgileri Genel Kurul üyelerimiz ile paylaşacağız. Yeni kur artışları ile birlikte 300 milyon liranın üzerinde bir borç olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Aylık gider değişken

Kulübün aylık gideri konusunda da bilgiler veren Fatih Pulat, “Her ay standart bir ödeme yok. Ama 20-30-35 milyon liralık gibi rakamlara çıkabiliyor ödemeler. Bir şekilde bunu çözmeye çalışıyoruz. Ama takımın performansı bizim için çok önemli. Bu sezonda gayet iyi giden bir takımımız var. Bu da bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.

Başkan’ın katkısı 50 milyon lira

Bursaspor Başkanı Ali Ay’ın zamanının büyük bir kısmını kulüpte geçirdiğini belirten Fatih Pulat, Başkan Ay’ın kulübe katkısı ile ilgili soruya da net cevap verdi. Pulat, “Başkanımız sürekli kulüpte. Büyük fedekârlıkla çalışıyor. Başkan’ın kulübe finansal olarak katkısı 50 milyon lirayı buldu. Çok ciddi bir desteği var. Bu fedakârlığı için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

Stat isim Hakkı

“Stadın isim hakkının pazarlama çalışmaları devam ediyor” diyen Pulat, “Yalnız isim hakkı değil ve bununla birlikte stadın kiralanılanabilir alanları ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Global olarak yıllık 3 milyon Euro bir bakiye talep ediyoruz. 5+5 yani 10 yıllık bir anlaşma talebimiz var. Birden fazla kurum ve kuruluşla temas halindeyiz. En kısa sürede stat isim hakkı konusunda somut adımlar atılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Devre arası transfer ne olacak?

Devre arasında transfer için bir bütçe ayrılıp ayrılmadığı ile ilgili soruya Pulat, “Bu konu ile ilgili bazı çalışmalar yapılıyor. Sayın Paul Le Guen hocamızın yönlendirmesi ile transfer ya da transferler yapılacak. Bir bütçe var, doğaçlama gitmediğimizi de ifade edeyim. Taraftarlarımız çok fedekârlık yapıyor. Biz de onların bu fedakarlığına bir şekilde karşılık vermek istiyoruz. İyi bir takım izlettirmek için yönetim olarak gerekenleri yapmaya çalışıyoruz. Bu seyir zevkini vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kimler gidecek?

Faydalanamadıkları oyuncular ile yolları ayıracaklarını vurgulayan Fatih Pulat, “Bu işe baktığımızda performans düşüklüğü önemli bir sorun. Ciddi bir gider söz konusu. Bu oyuncuların durumları ile ilgili hocamızın vereceği rapor doğrultusunda el sıkışıp yollarımızı ayıracağız. Ama olayın hukuksal bir boyutu söz konusu. Sözleşmeler çerçevesinde arkadaşlarımızla oturup konuşacağız. Nasıl geldilerse, giderken de o onlayış içerisinde olacaklarını düşünüyorum. 4-5 oyuncu ile yollarımızı ayırmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak : Olay

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün