Yönetim

Remzi Cinoğlu: ‘Bursaspor Kulübü’nü yönetmeye hazırım ama…’

Bursaspor Kulübü eski başkanı Remzi Cinoğlu, Mayıs ayında yapılması planlanan Olağanüstü Kongre öncesinde özel açıklamalar yaptı. Cinoğlu, "Konsensüs sağlanır ve Bursaspor iyi bir destek alırsa, ben Bursaspor'u ve futbolu bilen biri olarak Bursaspor Kulübü'nü yönetmeye hazırım. Ama konsensüs gerekli ve tek adayla çıkılmalı" dedi.

Kulübü eski başkanı Remzi Cinoğlu, Mayıs ayında yapılması planlanan Olağanüstü Kongre öncesinde özel açıklamalar yaptı. Cinoğlu, “Konsensüs sağlanır ve Bursaspor iyi bir destek alırsa, ben Bursaspor’u ve futbolu bilen biri olarak Bursaspor Kulübü’nü yönetmeye hazırım. Ama konsensüs gerekli ve tek adayla çıkılmalı” dedi.

Bursaspor eski başkanı Remzi Cinoğlu, enbursa.com’a özel açıklamalar yaptı. EnKafe Programı’nda Esat Kaplan’ın sorularını yanıtlayan Cinoğlu, Beyazlı camiada yaşanan kaos ortamına ve çareleri ile ilgili çözümler sundu.

Olağanüstü Kongre’de de başkanlığa adaylığını koyabileceğini ancak bunun için kesinlikle konsensüs sağlanması gerektiğine vurgu yapan Remzi Cinoğlu, şunları söyledi:

“NEJAT BİYEDİÇ ŞİMDİ 40 MİLYON DOLAR EDERDİ”

“Biz zamanında Nejat Biyediç’i 40 bin Dolar’a aldık. Bugünkü değeri 40 milyon Dolar olurdu. Piyasa çok değişti. Oyunculara eskiden o kadar para verilmezdi. Futbol endüstrisi bu noktalara geldi. Şu an Türkiye’deki kulüpler çok borçlu. Durumları çok zor. Şu anda dünyada yetenekli genç oyuncular 40-50 milyon Euro’dan başlıyor. Ellerinden çıkardıkları futbolcular ise Türk, Arabistan gibi marketlerine geliyor.

Özellikle Bursaspor’da bundan sonra yapılacak iş belli. Biz altyapı kurmuştuk. Yüzlerce oyuncu yetiştirmiş ve kulüplere dağıtmıştık. 1981’de altyapıyı yaptık ve hemen oyuncular çıktı. Beyhan’la, Sedat 3 vardı o takımda. Abilerdi. O takıma 2 yabancı alıyorduk işler dönüyordu.”

“BURSASPOR MARKA DEĞERİNİ KAYBETTİ”

“Artık kulüplerin şirketleşmesi lazım. türlü işin içinden çıkılmayacak. Çok borçları var kulüplerin. Bursaspor bir türlü altyapısını geliştirip, bugünkü dünya futbolundaki değişim ve dönüşüme ayak uyduramadı. Bursaspor’un mutlaka altyapısını toparlaması lazım. Çıkış orada. Öyle olursa 3-4 yıl sonra yukarıya taşırız. Bursaspor marka değerini kaybetti. Önce Türkiye’de sonra da dünyada marka haline getirmemiz lazım. İş adamları devamlı bir şeyler çıkartıyorlar ama Bursaspor’u dışarı çıkartamıyoruz.”

“BURSASPOR’LA ARTIK İLGİLENMİYORLAR”

“Ben maçlara gittiğimde arkadaşlarımızı görmek için de giderdik. Şimdi gittiğinizde eski yöneticilerden kimseyi görmüyorsunuz. Benim şeref tribününde oturmaya hakkım var. En son gittiğimde üç tane geçmişte Bursaspor’a hizmet etmiş arkadaşla karşılaştım. Bursaspor yönetiminde bulunan arkadaşlar artık Bursaspor’la ilgilenmiyorlar. Neden böyle oldu? Bu tribünlerde birtakım arkadaşlarla birilerinden nemalandıkları için iş başındaki insanlara ağır hakaretler ve küfürler ettiler. Rahatsız ettiler. ‘Baba sakal yap, bana para ver’ gibi tacizler yapılıp, insanları bu işten uzaklaştırdılar. Eski idareciler artık ilgilenmiyor.”

“LAPORTA HAREKETİNE BAŞLADIK”

Son zamanlarda Bursaspor’un çok boşta kaldığını düşündüğüm için eski Bursasporlulardan, bu Barcelona’nın Laporta hareketi vardı. Barcelona’da devrimi yapan odur. Barcelona batmıştı o kurtardı. O Laporta hareketi gibi bir hareket yapmak istiyorum ve eski Bursaspor’da idarecilik yapmış arkadaşları bir araya getirip, ‘İzleme ve ikaz grubu’ dedik biz buna, izleyip bir yanlış oluyorsa ikaz edelim istedik. Kulüp batma noktasına geldi, gerçi bunu yapmamız da geç oldu diyebiliriz. Pek çok arkadaşım katılmak istemiyor. ‘Bu kadar küfür yedik ne işim var’ diyor. İşte iş arkadaşlarımızın uzaklaşma nedeni de bu. Onları kazanmak lazım ve rahatsız etmemek lazım. Tribünlerimizin böyle bir sıkıntısı var.”

“BURSASPOR’UN KASASINDA 1 MİLYON 600 BİN DOLAR VARDI”

“Birlikteliğin ve sürekliliğin olması gerektiğini anlatamadık Bursa’ya. Zannediyorum bir bölüm, buradan nemalanıyor. Nemalandığı kişileri iktidara getirmek istiyorlar. Bunun için de işini doğru yapanları küstürmek lazım. Onlar uzaklaşınca da işi bilmeyen ama onları besleyen insanlara kalıyor bu işler. Bunu nasıl görüyoruz? Son zamanlarda gelen arkadaşların faydadan çok zarar verdiğini görüyoruz. Ben Bursaspor’u bıraktığımda dönemde kasasında 1 milyon 600 bin Dolar’ı vardı ve bütün borçları ödenmişti. O yılki gelirlerle kulüp çevrilebiliyordu ve o para kasasında kalabiliyordu. Ama baskılara dayanamayan yöneticiler geri çekildiler ve futbolu bilmeyen insanlara kaldı bu iş. Onları orada tutmaya çalıştılar. Bence sorun orada. Bu şekilde kulüp elden gidiyor. Mali yapı da çökük, takım da çökük.

Bundan sonra birlikteliğin sağlanması lazım. Bunu sağlayabilmek için neler yapılır, nasıl yapılır? Benim kafamda modeller var. Ama önce konsensüs lazım. İşin başına getirilecek insanlara en az 4 yıl verilmesi lazım.”

“ALTYAPIDA DİSİPLİN KALMAMIŞ”

“Bu enkazı kaldırmak için. Bursaspor’da bir disiplinde kalmamış. Altyapıyı duyuyorum, orası çok disiplinsiz haline gelmiş. Kimse kimseyi takmıyor. Yetenekli oyuncular yerine, başka menfaatlerin devreye girdiğini duyuyorum. O çocuklara daha fazla şans veriyorlar. Burası tıkandı. Oyuncu da çıkartamıyor artık.”

“BURSASPOR NASIL GELİR ELDE EDER? DÜŞÜNDÜK…”

“Bursaspor’a en önemli gelir kaynağı, takımı iyileştirip, Bursa’nın destekleyeceği bir takım haline getirirsek tribünleri doldurabiliriz. 40 bin taraftarı oraya getirirsek ciddi bir gelir elde edilir.

İkincisi projeler yapılıp belediyelere sunulabilir. Oraya sıkıntı yaratmayacak uygun gördüğü projeleri destekler ve kalıcı gelir elde edilebilir.

Bursaspor’un isim hakkı geriledi. Türkiye’de marka yaparsak, sponsorluk için bize katılırlar. Galatasaray formasına reklam vermek için 10 milyon Euro veriyor. Bize 1 milyon 500 bin TL veren sponsoru da kaybettik. Sonra BUDO’ya verildi. Reklam bulunamadığı için. Bu açığı belediye kapattı. İyi şartlarda forma reklamı alınır.

Yurtdışında stada isim hakkı bulunabilir. Türkiye’den olmayacak zannediyorum. İlk yapanlar sponsoru kaptı ama sonra çok stat yapıldı. Biz geç kaldık zannediyorum. Bursa’dan çıkartabiliriz belki. Ben bu Laporta hareketinde Siemens’e arkadaşımızı gönderdik. 30 milyon Euro gibi bir para lazım dedik. Fotoğraflarını vs gönderdik. Onlar da bu çok tuhaf bir para dedi. Biz 1 milyon, 1 milyon 200 bin Euro civarında bir para yatırabiliriz dediler. Bu tür çalışmalar yapıp, buraya gelir yaratmak lazım.”

“BAŞKAN HATA YAPSA BİLE YAPTIRIM OLAMIYOR!”

“Bursaspor’u, Bursalıların destekleyeceği yardım kampanyası olabilir. Buna Bursa ne kadar katılır bilemiyorum. 1983’te biz bunu denedik ve piyango tertipledik. TOFAŞ bize bir araba verdi ve onu ortaya koyduk. Bilet satıyorduk ve yarısı elimizde kaldı. Bursa pek katılmadı. Şu an katılır mı bilmiyorum.

Bursaspor, Bursa’nın en büyük değeri. Bursa, Bursaspor’un ailesidir. Bursaspor ekonomik olarak batırılmıştır. Bu ailenin Bursaspor’a sahip çıkması lazım. Bu borcun kapatılması için Bursa’nın yardımcı olması lazım. Yoksa sıkıntı çok büyük. Altından kalkılacak bir yük değil. Bursaspor borçlandırılmamalı ve tek bütçe yapılmalı. Bugünkü dernekler sisteminde, başkan ve yönetimin sorumluluğu yok. Başkan ne kadar hata yaparsa yapsın yaptırımı yok. Bundan dolayı harcama yapmaktan kaçınmıyorlar ve gereksiz harcamalar yapılıyor. Tüzükte ‘Bursaspor borçlandırılmamalı’ diye madde konmalı. Böyle bir şey yapmazsak, kulüp daha da içinden çıkılmaz hale gelecektir. ”

“BURSASPOR KULÜBÜ’NÜ YÖNETMEYE HAZIRIM”

Konsensüs sağlanır ve Bursaspor iyi bir destek alırsa, ben Bursaspor’u ve futbolu bilen biri olarak Bursaspor Kulübü’nü yönetmeye hazırım. Ama konsensüs gerekli ve tek adayla çıkılmalı. Onlarca aday olmamalı. Çünkü gereksiz bir yığın vaatte bulunuluyor. Bunların hepsi de yalan. Geçmişte gördük bunları. Şu anda Bursaspor’un kurtarılmaya ihtiyacı var. işini bildiğim için burayı kurtaracaklardan biri benim. Ama 4 sene lazım ve kaynak lazım. Bunlar şahıs işi olmaktan çıktı. O 2 milyon koysun, 3 milyon ben koyayım gibi olmamalı. 30-40 milyon TL değer değil. 201 milyon TL Bursaspor’un nakit açığı var. En az 10 milyon da sümenaltı vardır. 220 milyon TL bulacaksınız, evin içi bomboş yani futbolcular yetersiz. 250-260 milyon TL para bulmadan o koltuğa oturacak herkes hemen gider.

‘Ya Remzi Başkan sen bu işte tecrübelisin. Bursaspor’u iyi biliyorsun. Yaptığın çalışmalar başarılı oldu. Bursaspor’a faydalı olacağına inanıyoruz’ derler ve ilgi gösterirlerse ben buna hazırım. Yani La Porta hareketi olarak biz bir güç olarak çıktı ve Facebook’taki sayfama bir sürü yazı geliyor. ‘Başkanım bizi kurtar’ diye. Ben her halükarda en son diyeceğim ki taraftara, ‘Ben buradayım. Bu işi yapalım ama gelin hep beraber buraya kaynak bulalım. Çünkü aksi halde kulüp yürüyemeyecek’ Ben bu işten kaçmıyorum. Eğer konsensüs çıkmadı diyelim ben yine çıkacağım ve taraftara, ‘Gelin hep beraber kurtaralım’ diyeceğim. Bursaspor, Bursa’nın borç namusu gibi… Bu borç ödenmezse Bursaspor ayakta duramaz. Kulüp yola devam edemeyecek duruma geldi.”

Kaynak
enBursa
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün